روشنگری‌های حضرت زینب (س) قیام عاشورا را زنده نگه داشت

کد خبر: 106549
حجت‌الاسلام مطهری با اشاره به اقدامات حضرت زینب (س) و همچنین امام سجاد (ع) در حماسه عاشورا گفت: روشنگری‌های حضرت زینب (س) قیام عاشورا را زنده نگه داشت.
وارث

حجت‌الاسلام و المسلمین «حمید رضا مطهری» ضمن تسلیت به مناسبت وفات عقیله بنی هاشم با اشاره به یکی از مهم‌ترین ویژگی شخصیتی حضرت زینب (س)، گفت: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی عقیله بنی هاشم در طول مسیر زندگانی آن حضرت اطاعت از امام زمان خویش است.

 

مدیر پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (ع) ادامه داد: حضرت زینب (س) در تمام زندگی خویش چه در دوران امامت امام علی (ع) و چه در دوران امامت امام حسن (ع)، امام حسین (ع) و همچنین امام زین العابدین (ع) از امام زمان خویش تبعیت و حمایت کردند.

 

مطهری با بیان این که اهداف قیام عاشورا و چگونگی به ثمر نشستن آن توسط حضرت زینب (س) و خاندان پیامبر اسلام تحقق پیدا کرد افزود: اگر حضرت زینب (س) و خاندان پیامبر اکرم (ص) در واقعه کربلا حضور نداشتند اخبار و اهداف قیام عاشورا به درستی به گوش جهانیان نمی‌رسید و یزیدیان به راحتی می‌توانستند قیام را در سکوت و به دست فراموشی بسپارند.

 

وی با بیان این که حضرت زینب (س) و بازماندگان حماسه عاشورا مانع تحقق اهداف بنی‌امیه شدند گفت: حضرت زینب (س) با روشنگری‌هایی که در کوفه و شام داشتند باعث شد که جامعه و اطرافیان یزید متحول شوند.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین مطهری ادامه داد: از آنجا که کوفیان اهل بیت (ع) را می‌شناختند، حضرت زینب (س) در کوفه به سرزنش کوفیان می‌پردازد و با سخنان خود باعث می‌شود که کوفیان که فرزند پیامبر اکرم (ص) را تنها گذاشتند به خود بیایند و بدانند که چه فاجعه عظیمی رخ داده است ولی در شام جریان متفاوت است.

 

مدیر پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (ع) تصریح کرد: بنی‌امیه در شام سیاستی که به کار برده بودند این بود که مردم شام، بنی‌امیه را تنها خویشان پیامبر اکرم (ص) می‌دانستند ولی سخنان امام سجاد (ع) و همچنین حضرت زینب (ع) باعث شد که شامیان خاندان پیامبر اسلام و یزیدیان را بشناسند.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین مطهری  تصریح کرد: شیوه سخن گفتن امام سجاد (ع) و حضرت زینب(ع) در مجلس یزید بدین گونه بود که اشاره به سابقه سوء بنی‌امیه داشتند، سابقه‌ای که بنی‌امیه سعی داشتند آن را پنهان کنند.

 

مدیر پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (ع) افزود: سابقه بنی‌امیه این بود که تا زمانی که تیغ تیز اسلام را احساس نکردد مسلمان نشدند و زمانی که مکه به دست پیامبر اسلام (ص) فتح شد، از آن جا که آن حضرت، پیامبر رحمت بود آنان را بخشید و از آن زمان نام طلقا به معنای آزاد شده‌ها بر روی بنی‌امیه ماند.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین مطهری افزود: سخنان حضرت زینب در مجلس شام باعث شد که شامیان متوجه امور شوند و بنی‌امیه و یزید رسوا شدند، شامیان که در هنگام ورود اسیران جشن گرفته بودند، لباس عزا به تن کردند و مجالس عزاداری برپا کردند به طوری که زنان دربار در مجلس عزا شرکت کردند.

 منبع: شبستان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.