برخی راهکارها برای ورود رسانۀ ملی به حوزۀ «مسجد»

کد خبر: 116616
رسانۀ ملی می تواند نقش مسجد در پیروزی انقلاب و حل مشکلات مردم را تصویر کند. اگر صرفاً معماری مساجد را نشان دهیم و به عنوان یک اثر هنری به مسجد نگاه کنیم، کافی نیست. ارائۀ طرح های پژوهشی با موضوع مسجد به دانشجویان صدا و سیما و هنر از دیگر ایده هاست.

حجت الاسلام مهدی موحد پژوهشگر حوزۀ مسجد  دربارۀ راهکارهای ارتقای گفتمان «مسجد» در رسانۀ ملی سخن گفت. 

وی می گوید با توجه به اینکه رسانۀ ملی دو بخش عمومی و تخصصی دارد، در هر دو بخش باید راهبردهایی داشته باشد تا به فرهنگ سازی حضور مردم در مسجد کمک کند. در بخش نخبگانی، تلویزیون و رادیو و رسانه های جمعی که تحت پوشش سازمان است، باید به مقولۀ مسجد با حضور کارشناسان با اندیشه های مختلف بها دهد. مسجد مسئله مهمی باشد که رسانه به طور مستمر به آن می‌پردازد و نه فقط در مناسبت‌های روز مسجد و ... به آن بپردازد. وقتی چنین اتفاقی رخ دهد،‌ نگاه‌ های نخبگانی یک جا جمع می شود. کارهای موفقی که در حوزه غرب شناسی، تاریخ ایران و اقتصاد و ... صورت گرفته، باید در حوزه مسجد هم انجام شود.

موحد می افزاید: وقتی که نگاه دقیق و صحیح نسبت به مسجد در نظر نخبگان جامعه اعم از دانشگاهیان و حوزویان و مبلیغین مطرح شد، راهبرد دیگری که قابل پییگری است، الگونمایی از امام جماعت های موفق در سطح کشور است. ما می گوییم مسجد از مسائل مردم گره گشایی می کند. مسجد، مسجدی است که محل تجمیع همتهای مردم باشد. حول محور مقدس نماز، مردمی انقلابی جمع شوند و سعی در حل مشکلات محله و مردم خود داشته باشند. اگر این نگاه در حوزۀ نخبگانی پرورش یافت، در حوزۀ شبکه های عمومی صدا و سیما می شود به الگونمایی از مساجد پرداخت که این کار البته انجام می شود.

نقش مسجد را در پیروزی انقلاب و حل مشکلات مردم تصویر کنیم

مدیر دفتر پژوهش بنیاد (مسجدمحور) هدایت  با تأکید بر اینکه هیچ تبلیغی بالاتر از این نیست که نمونه های عملی از مساجد موفق را نمایش دهیم، گفت: می توان از کنار آن، مستند مسابقه و مستندهای هنری تهیه کرد و حتی می شود موضوع مسجد و جامعه پردازی به مسجد به عنوان یک ریزموضوع در سریال ها و فیلم های سینمایی گنجانده شود. در دوره ای شاهد بودیم موضوع نماز در برخی سریال های تلویزیونی تأثیر خود را گذاشت. حالا باید  نگاه جدید به مسجد مطرح شود. اینکه صرفاً معماری مساجد را نشان دهیم و به عنوان یک اثر هنری به مسجد نگاه کنیم، کافی نیست. یکی از کارهایی که شبکه مستند می توان نشان دهد، نقش مسجد در پیروزی انقلاب و یا حل مشکلات مردم را نشان دهد. 

دانشجویان رشته های هنر و صدا و سیما را می توان مسجدمحور تربیت کرد

موحد در پاسخ به این سؤال که چرا دغدغۀ مسئولان امر مسجد با رسانۀ ملی همسو نیست، گفت: به نظر می رسد اولاً مسئولان رسانۀ ملی با مسئولان مسجد در بعد حاکمیت باید بنشینند و سند راهبردی تنظیم کنند تا نقشۀ راهی برای صدا و سیما تبیین شود، همچنان که در سندهای راهبردی سازمان صدا و سیما باید مسجد سهمی داشته باشد. دوم اینکه اگر بخواهیم واقعی به مسئله نگاه کنیم، برنامه سازها اعم از نویسنده و تهیه کننده و کارگردان باید به این سو تربیت یابند. چه اشکالی دارد برخی طرح های پژوهشی و سرفصلهای درسی دانشگاه صدا و سیما را که محل تربیت کادرهای این سازمان است، در موضوع مسجد ببینند و در برخی پایان نامه ها به آن بپردازند. اگر آن زمان که یک دانشجوی هنر یا صدا و سیما علم آموزی می کند تا به بازار کار بپیوندد، بذر نگاه نو و صحیح بکارید، سالها بعد که فیلمساز و برنامه ساز شد، دربارۀ مسجد دغدغه خواهد داشت.

وی افزود: چه اشکالی  دارد که گعده هایی در سطح استانی و ملی برای مسجد شکل بگیرد و برنامه سازان دعوت شوند و آنها نگاهشان را اظهار کنند و این ارتباط اتفاق بیفتد. لزوماً سندها کفایت نمی کنند. بنابراین کادرسازی مهم است. الحمدلله با رویکردی که آقای جبلی دارد، این امید وجود دارد تغییرات مهمی را شاهد باشیم؛ همچنان که در موضوع خبر، رویکردهای جدیدی را دیدیم و انتظارات زیادی از مردم برآورده شد.

بنابراین از یک سو مسئولان حوزۀ تخصصی مسجد با مسئولان سازمان بنشینند و دربارۀ مسجد سخن بگویند و از دیگر سو طرح های پژوهشی را برای دانشجویان رشته های هنر و صدا و سیما برای ورود به حوزه های مناسک دینی تدوین کنند. 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.