پای منبر ولی/ ربیع‌الاول؛ ماه حیات و زندگی

  دریافت فایل   سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که در این صوت می‌شنوید:  بعضی از اهل معرفت و اهل سلوک معنوی معتقدند که ماه ربیع‌الاول، به معنای حقیقی کلمه، ربیع حیات است، ربیع زندگی است؛ زیرا در این ماه، وجود مقدس پیامبر گرامی و همچنین فرزند بزرگوارش حضرت ابی‌عبداللّه جعفربن‌...

پای منبر ولی / اثر گناه در تضعیف معنویت و کاهش اراده و مقامت

ببینید! گناهانی که انسان انجام می‌دهد، این تخلّفهای گوناگون، این کارهایی که ناشی از شهوترانی و دنیاطلبی و طمع ورزیدن به مال دنیا و چسبیدن به مقام دنیا و بخل نسبت به داراییهای موجود در دست آدمی و نیز حسد و حرص و غضب است. به طور قطعی دو اثر در وجود انسان می گذارد؛ یک اثر، معنوی است که روح را از روح...

پای منبر ولی/عزت و عظمت امام حسن عسکری "علیه‌السلام"

به مناسبت فرارسیدن ایام سالروز ولادت حضرت امام حسن عسکری علیه‌السلام، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR بخشی از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را پیرامون آن امام بزرگوار منتشر می‌کند.

پای منبر ولی/رهبرانقلاب :دحوالارض

رهبرانقلاب : باید از برکت روز بيست و پنجم ماه ذی‌قعده که روز دحوالارض است استفاده کرد.   ...

پای منبر ولی/ ماه رجب در بیان حضرت امام خامنه ای

دعاهای ماه رجب دریایی از معرفت است؛ در دعا تعلیم و تزکیه هست و حقایقی به ما می ‏آموزد که در زندگی به آن‏ها نیاز داریم.

پای منبر ولی/لزوم قدر دانستن ایام و لیالی رمضان

پروردگارا اگر تا این لحظه ما نتوانستیم رضایت و خشنودی تو را کسب کنیم،درخواست و تمنا می کنیم که در همین لحظه رضایت خودت را شامل حال ما بفرما.

پای منبر ولی/رمضان؛ ماه نورانی شدن و خود سازی

اگر نورانی شدیم آن وقت می‌ توانیم به دیگران هم برسیم.

پای منبر ولی/ رمضان؛ ماه قدم نهادن در وادی تقوا

وارث: و قال امیرالمؤمنین علیه‌السلام فی کلام له، انّ من فارغ التقوی اغری باشهوات، انّ من فارغ التقوا اغری باللّذات و الشهوات، و وقع فی السیئات و لزمه کثیر التبعات.(1) همه‌ی برادران و خواهران عزیز نمازگزار را به رعایت و حفظ تقوا الهی توصیه می‌ کنم. ماه رمضان را که ماه رسیدن به تقوا و ماهی است...

پای منبر ولی/ چهار عنصر اعمال ماه رمضان در کلام رهبر معظم انقلاب

روزه ماه رمضان، تلاوت قرآن، خواندن دعاهای مأثور و توسلاتی که در اعمال وارد شده در این ماه وجود دارد، چهار عنصر مهم است. آنچه برای ما خیلی اهمیت دارد، استغفار و طلب گذشت از سوی پروردگار عالم نسبت به آنچه از روی قصور و جهالت از ما سر زده، است.

پای منبر ولی/ ترویج اخلاقیات و معارف اهل بیت در قالب منبر و مداحی

در مرثيه‌خوانى بايستى به صدق واقعه پايبند بود. درست است كه شما ميخواهيد مستمع خودتان را بگريانيد، اما اين گرياندن را به وسيله‌ى هنرنمائى در كيفيت بيان واقعه تأمين كنيد، نه در ذكر واقعه‌اى كه اصل ندارد.

پای منبر ولی/ مداحی، مدیریت اذهان است

مسئله فقط تحريك احساسات نيست؛ هدايت ذهنهاست. البته امروز خوشبختانه من مى‌بينم كه در جلسات عزادارى و مناسبتهائى كه مداحان عزيز مى‌آيند ميخوانند، الحمد للَّه توجهات خوبى در اين سالها پيدا شده، ليكن ظرفيت، خيلى ظرفيت عظيمى است

پای منبر ولی/ مداحی زمانی با ارزش است که بر "معرفت" بیفزاید

كسى كه مدّاحى مى‌كند، بايد خودش را در روى منبر ببيند و مستمعان را كسانى مشاهده كند كه مى‌خواهند از او چيزى بياموزند. با اين نيّت و انگيزه پشت تريبون يا منبر مدّاحى قرار گيرد.

پای منبر ولی/ اساس مداحی معرفت افزائیست

وقتى شما يك قصيده را يا يك غزل را كه حامل معارف است، در يك مجلسى ميخوانيد، گاهى از ساعتها سخن گفتن فصيح و بليغِ يك گوينده تأثيرش بيشتر و عميق‌تر ميشود؛ اين يك فرصت است از اين فرصت بايد استفاده كرد؛ اين فرصت را نبايد ضايع كرد.

پای منبر ولی/ دنیای غرب باید پاسخگوی ظلم کنونی به زنان و استفاده ی ابزاری از آنان باشد

وارث: حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها کوثر حقیقی خیر و رحمت برای امت اسلامی هستند و پیروان و محبان اهل بیت علیهم السلام باید ضمن تقویت ارتباط قلبی و روحی خود با این ستارگان درخشان، قدر آن را بدانند زیرا این ارتباط معنوی وسیله ای برای کسب فیض معرفت، محبت، کمال و رشد است.این ارتباط رو...

پای منبر ولی/ نقش زن در جامعه از دیدگاه اسلام

زن در داخل خانواده، عزيز و مكرّم و محور مديريت درونى خانواده است؛ شمع جمع افراد خانواده است؛ مايه‌ى انس و سكينه و آرامش است. كانون خانواده - كه حوضچه‌ آرامش زندگىِ پُرچالش و پُرتلاش هر انسانى است - به وجود زن آرام مى‌گيرد و سكينه و اطمينان پيدا مى‌كند.

پای منبر ولی/ حجاب و عفاف

عفاف بانوان باعث افتخار، ارزش‌گذاری و سنگين‌شدن آبرو و احترام زن در جامعه می‌شود.

پای منبر ولی / مواقع بیان+فیلم

شرح احادیث اخلاق، برگرفته از بیانات «مقام معظم رهبری»؛ «سخن حکیمانه را نزد جاهلان نگویید؛ زیرا این، ظلم به جمله حکیمانه است. گاهی کسی درصدد فهمیدن است و شما سخنی حکیمانه به او می گویید و این کار شما خدمتی به آن شخص و آن سخن حکیمانه است اما سخن حکیمانه را در غیر جای خود گفتن ، ظلم به سخن حکمت آمیز است»(5:00)

پای منبر ولی/ انس با قرآن و تدبّر در آن؛ عامل حفظ انسان در مسیر حق

وارث: عزیزان من! کسانی که پایشان لغزید، خیلی از مواردش را که ما دیدیم، ناشی بود از عدم تعمق در امر دین و معارف اسلامی؛ شعائری بود، شعار هایی بود، احساساتی بود، بر زبانشان بود، اما در دلشان عمق نداشت. لذا در گذشته ما کسانی را دیدیم که آدم های خیلی تند و داغ و پر شوری بودند، بعد صدوهشتاد در...

پای منبر ولی/کاری کنید که دلهای مستمع را در اختیار بگیرید

کاری کنید که دلهای مستمع را در اختیار بگیرید. دل مستمع وقتی در اختیار شما آمد، مقصود حاصل است

پای منبر ولی / خشیت الهی+صوت

شرح احادیث اخلاق، برگرفته از بیانات «مقام معظم رهبری»؛ «چهارمین وصیت پیامبر(ص) به امیرالمونین(ع): از خشیت الهی زیاد گریستن است. انسان باید خود را در مقابل عظمت الهی احساس کند. در این صورت است که در او حالتی از تذلل و خشوع بوجود می آید و این موجب شود اشک انسان جاری و دگرگونی قلبی در وی ایجاد شود»(4:52)

پای منبر ولی/ امیر المؤمنین اسوه ی بشریت

در همه‌ى دورانهاى زندگى، امیر المؤمنین اسوه است. نوجوانهاى ده ساله و دوازده ساله و سيزده چهارده ساله ميتوانند به على اقتدا كنند؛ او را الگوى خودشان قرار بدهند.

پای منبر ولی / عبرت گیری+فیلم

شرح احادیث اخلاق، برگرفته از بیانات «مقام معظم رهبری»؛ «برای مصون ماندن از خطرات باید از حوادثی که برای انسان پیش می آید عبرت گرفت؛ مومن از یک سوراخ دو مرتبه گزیده نمی شود»(4:13)

پای منبر ولی/ بشر مرهون اسلام، اهل بیت و خاندان رسالت

بشريت يكجا مرهون فاطمه‌ى زهرا (سلام‌الله‌عليها) است - و اين گزاف نيست؛ حقيقتى است - همچنان كه بشريت مرهون اسلام، مرهون قرآن، مرهون تعليمات انبيا و پيامبر خاتم(صلّى‌الله‌عليه واله‌وسلّم) است.

پای منبر ولی/ درس های مهم نیمه شعبان

وقتی ملتی معتقد است نقشه ظالمانه و شیطانی امروز در کلّ عالم قابل تغییر است، آن ملت شجاعت می یابد و احساس می کند دست تقدیر، تسلّط ستمگران را برای همیشه و به طور مسلّم ننوشته است.