حجت الاسلام ابراهیم بهاری: نقطه عطف سبک زندگی عاشورایی

کد خبر: 86939
پيشنهاد امويان و يزيديان به اين هفتاد و دونفر اين بود كه از فرهنگ الهى جدا شويد و به فرهنگ اموى بپيونديد؛ اين‏ها نه اختلاف پولى داشتند، نه اقتصادى، نه سياسى. اصل اختلاف آنها، اختلاف فرهنگى بوده است.  
وارث

  در سلسله مباحث حجت الاسلام ابراهیم بهاری که در حوزه عاشورا منتشر شده آمده است: 

درگيرى يزيديان با ياران كربلا بر سر همين واقعيت بود. پيشنهاد امويان و يزيديان به اين هفتاد و دونفر اين بود كه از فرهنگ الهى جدا شويد و به فرهنگ اموى بپيونديد والّا عامل ديگرى براى شهادت اين هفتاد و دو نفر نبود. اين‏ها نه اختلاف پولى داشتند، نه اقتصادى، نه سياسى. اصل اختلاف آنها، اختلاف فرهنگى بوده است. تمام نامه‏ ها، خطبه‏ ها و گفته‏ هاى ابى عبدالله عليه السلام و يارانشان، با حرف هاى دشمنان، نشانگر اين اختلاف است. آنها مى‏ گفتند: يزيد، دنيا، حرام، ذلت، عبادت شيطان و هواى نفس، اما اين‏ها مى‏ گفتند: خدا، آخرت، حلال، عزت، عبادت خدا و تقوا. آنها در حقيقت به تعبير قرآن: «يَدْعُونَ إِلَى النَّارِ».

دعوت به دوزخ مى‏ كردند، اما اين‏ها مى‏ گفتند: ما بهشتِ يافته را با دوزخ معامله‏ نمى‏ كنيم.

شخص بيدار و عاقل و هوشيار و بيناى قلبى را نمى‏ شود خواب، غافل و كور كرد. مى‏ شود بدنش را قطعه قطعه كرد، ولى عقل و نورى را كه در او هست، نمى‏ شود خاموش و غيرفعال و بصيرت او را تاريك كرد. اين علامات، به آن معنايى كه خدا در قرآن مى‏ فرمايد، علامات اهل انديشه است. اما گاهى كسى مى‏آيد، عمرى در خاك انديشه مى‏ كند تا بفهمد كدام گياه در اين خاك بهتر رشد مى‏ كند كه شكم مرا بهتر پر كند. نتيجه اين انديشه را حيوانات، بدون انديشه دارند. يا گاهى مى‏آيد فكر مى‏ كند كه محصول زمين را با چه نقشه‏ اى به 10 برابر تبديل كنم، يا هر رأس گاو را با چه نقشه‏ اى به 10 گاو تبديل كنم، يا با چه تدبيرى هر كارخانه‏ اى را به 10 كارخانه تبديل كنم و عمرى را در لا به لاى اين افكار و ابزار صرف كنم، كه محصول آن ميلياردها تومان پول شود كه چه؟ اين بدن لاغر و مريض شده، كم كم دارد در خاك گور مى‏ رود كه بپوسد.

خداى متعال در قرآن مى‏ فرمايد: تبديل شدن به شجره طيبه و منبعى كه تا حد امكان، منفعت واقعى به دست بياورد و به آخرت آباد انتقال دهد در سايه تدبير و انديشه در توحيد، آفرينش، نبوت، وحى، امامت و انسانيت ميسّر است.

منبع:  کانال منبر قرآن و حدیث به نشانی @manabernoor


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.