باید مسئله بیعت با امام زمان(عج) را جدی بگیریم

کد خبر: 101644
حجت‌الاسلام نصوری با بیان‌اینکه بیعت گرفتن از مردم با توحید و توکل تعارض و تضاد ندارد، گفت: اول باید با امام زمان(عج) عهد ببندیم، بعد تعهدمان را محکم و سپس با ایشان بیعت کنیم. باید بیعت با امام زمان(عج) را جدی گرفت و کیفیت این بیعت را دانست.
وارث

حجت الاسلام والمسلمین «محمدرضا نصوری» در ادامه سلسله مباحث آیات مهدوی به آیه 10 سوره مبارکه فتح اشاره و اظهار کرد: خداوند در این آیه می فرماید: «إِنَّ الَّذِينَ يُبَايِعُونَكَ إِنَّمَا يُبَايِعُونَ اللَّهَ يَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَيْدِيهِمْ فَمَنْ نَكَثَ فَإِنَّمَا يَنْكُثُ عَلَىٰ نَفْسِهِ وَمَنْ أَوْفَىٰ بِمَا عَاهَدَ عَلَيْهُ اللَّهَ فَسَيُؤْتِيهِ أَجْرًا عَظِيمًا؛ می گوید همانا کسانی که با تو ‌بیعت می کنند در واقع با خدا بیعت می کنند، دست خداوند بالای دست آنها است‌، پس هر کس پیمان شکنی کند به زیان خود پیمان می شکند و هر کس با آنچه با خدا عهد بسته وفا کند خداوند به زودی پاداش بزرگی به او خواهد داد».

 

این کارشناس مهدوی با بیان اینکه در این آیه به مسئله بیعت اشاره شده است، گفت: باید بیعت با امام زمان(عج) را جدی گرفت و کیفیت این بیعت را دانست. بیعت به معنای پیمان و تعهد است. کسی که با دیگری بیعت می کند گویا مال و جان خودش را برای اهداف او در معرض بیع و فروش قرار می دهد. جابر بن عبدالله انصاری می‌گوید زمانی که ما در بیعت رضوان زیر درخت با پیامبر بزرگوار(ص) برای جانبازی و عدم فرار در جنگ ها بیعت بستیم، این بیعت، بیعت زیبایی بود.

 

وی با بیان اینکه خدای متعال در این آیه دو تعبیر را درباره وفاداران به عهود به کار برده است، تصریح کرد: نخست «يَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَيْدِيهِمْ» و سپس «أَجْرًا عَظِيمًا»، در مقابل برای قهر خود تعبیر «يَنْكُثُ عَلَىٰ نَفْسِهِ» آورده است. باید توجه داشت بیعت گرفتن از مردم با توحید و توکل تعارض و تضاد ندارد. عمل و تصمیم پیامبر(ص) همان اراده و خواست خدا است‌ و لذا بیعت با پیامبر(ص) بیعت با خدا است «يُبَايِعُونَكَ ... يُبَايِعُونَ اللَّهَ».

 

حجت الاسلام نصوری با بیان اینکه خدا به حمایت ما نیازی ندارد این ما هستیم که نباید پیمان شکنی کنیم، ابراز کرد: پیمان شکنی به نوعی خودشکنی است. لذا باید پای عهدی که با خدا، عهدی که با امام و حجت خدا می بندیم، بایستیم. ما باید در خود نسبت به امام زمان(عج)، وفاداری ایجاد کنیم چراکه اساساً بیعت با امام(ع) تاکید بر وفاداری نسبت به ایشان است.

 

معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت تاکید کرد: یکی از دعاهایی که به مسئله بیعت امام زمان(عج) تأکید دارد، دعای عهد است وقتی می خوانیم: «اللَّهُمَّ إِنِّی أُجَدِّدُ لَهُ فِی صَبِیحَةِ یوْمِی هَذَا.. عَهْدا وَ عَقْدا وَ بَیعَةً» خدایا من در صبح این روز با امامم تجدید عهد و عقد و بیعت می کنم. اما ما بعضاً به معنای دعاهایی که می خوانیم توجه نمی کنیم.

 

وی در شرح معنای تجدیدعهد و پیمان با امام زمان(عج)، بیان کرد: تجدید عهد یعنی دوباره گره خوردن با حضرت(عج) و محکم تر کردن تعهدمان نسبت به ایشان بنابراین اول باید با امام زمان(عج) عهد ببندیم بعد تعهدمان را محکم کنیم، سپس با ایشان بیعت کنیم.

 

حجت الاسلام نصوری اضافه کرد: رسول خدا (ص) فرمودند: خدای عزّوجلّ در روز قیامت با سه کس سخن نخواهد گفت، نگاهشان نخواهد کرد، لیاقتشان نخواهد بخشید و آنها را به شکنجه های دردناک گرفتار خواهد کرد؛ اول مردی که به خاطر دنیا با امامی بیعت کند‌ پس هر گاه خواسته اش را از دنیای او بخواهد به بیعتش وفادار بماند، وگرنه دست از بیعت برمی دارد.

 

وی تاکید کرد: یکی از نشانه های وفاداری عمل به فرمایش امام زمان(عج) این است که در عمل مطیع ولی خدا باشیم، در دعای عهد می خوانیم: «وَالْمُمْتَثِلِينَ لِأَوامِرِهِ» مطیع من بشوید، «وَالْمُحامِينَ عَنْهُ» از امام دفاع کنیم، وقتی عهد بستیم، عقد یعنی گره زدیم خودمان را به امام زمان(عج)، «بَیعَةً» را ‌امضاء کردیم و پایش ایستادیم، به مقام «وَالْمُحامِينَ عَنْه» یعنی دفاع از امام(ع) می رسیم.

 

حجت الاسلام نصوری در پایان خاطرنشان کرد: اگر در زمینه مهدویت اطلاعات و معرفت نداریم خودمان را ارتقاء بدهیم، اینجا است که می توانیم عهد و بیعت خودمان را بروزرسانی و روز به روز این عهد با حجت و ولی خدا را محکم‌تر کنیم.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.