جواد حیدری؛ جایگاه حقوقی برای برخورد با کاستی‌ها نداریم/ شاعران موفق‌، نقدپذیرند

کد خبر: 110537
مدیرعامل مجمع شاعران اهل‌بیت با بیان اینکه حمایت از مجمع شاعران آن‌ قدر کم است که فقط می‌شود مجمع را باز نگه داشت! گفت: البته سازمان تبلیغات اسلامی حمایت‌های خوبی داشته اما دیگران هم باید حمایت کنند.
وارث

جواد حیدری مدیرعامل مجمع شاعران اهل‌بیت علیهم‌السلام اظهار داشت: معتقدم اگر ۱۰ سال بودجه کامل به مجمع شاعران داده شود، حتما ۸۰ درصد آسیب‌هایی که در بحث شعر آئینی وجود دارد، برطرف خواهد شد. این در حالی است که ما هرساله در حوزه آموزش نیاز به ۱۰ میلیارد تومان هزینه‌ داریم که نسبت به هزینه‌هایی که در کشور انجام می‌شود، واقعاً مبلغ زیادی نیست.

وی در مورد برخورد با اشعار ضعیف با بیان اینکه مجمع شاعران جایگاه حقوقی برای برخورد با کاستی‌هایی که در حوزه فرم و محتوا در اشعار شعرای اهل‌بیت ندارد اظهار داشت: اگر موضوعی را هم به این عزیزان تذکر می‌دهیم، بیشتر رفاقتی است. مثل همین بیانیه‌ای که اخیراً منتشر کردیم و گلایه‌های خودمان را نسبت به بعضی از نوحه‌ها اعلام کردیم.

شاعران باید کتاب «چله شعر» را بخوانند

وی با بیان اینکه زمینه برای بهره مندی از اشعار با کیفیت برای مداحان از سوی مجمع شاعران فراهم است، خبر داد تاکنون این مجمع، کلاس‌هایی با عنوان «مکتوب اشک» استاد اسفندقه را در قالب «چله شعر» منتشر کرده و اگر کسی کتاب ایشان را مطالعه کند، حتما متوجه خطوط قرمز شعر ولایی از نظر «فرم و محتوا» خواهد شد.

این شاعر اهل‌بیت علیهم‌السلام درعین‌حالی که برگزاری جلسات نقد کتاب شعر آئینی را برای این جماعت ضروری دانست، اما فقدان بودجه لازم برای این نوع برنامه‌ها را یکی از چالش‌های این مجمع عنوان کرد و گفت: متأسفانه چند سالی است که ما شاهد چاپ چندین کتاب مستقل شعر آئینی در یک سال نبودیم این در حالی است که اگر قرار است شاعران حالشان خوب باشد حتماً باید کارهایشان دیده و کتاب‌هایشان چاپ شود.

نظر مقام معظم رهبری درباره آینده شعر ولایی

مدیرعامل مجمع شاعران اهل‌بیت علیهم‌السلام، «وضعیت شعر ولایی و عاشورایی» در کشور را رو به رشد دانست و افزود: مقام معظم رهبری در جمع شعرای آئینی، «آینده وضعیت شعر ولایی را بسیار روشن اعلام کردند» و خوشبختانه شاهد اشعار خوبی به لحاظ کمی و کیفی در این زمینه هستیم. اما در کنار این آثار خوب، ما شاهد اشعار ضعیف‌تر که اتفاقاً رسانه قوی‌تری هم در اختیار دارند، هستیم! یعنی آن شاعری که قصیده عالی سروده است هیچ‌وقت اشعارش رسانه‌ای نمی‌شود اما آن‌کسی که یک نوحه سروده که دارای آهنگ عامه‌پسندی است و به لحاظ محتوایی هم از کیفیت پایینی برخوردار است، بیشتر دیده می‌شود!

به گفته وی، هرگاه بخواهیم کیفیت اشعار آئینی را بسنجیم باید ببینیم که این اشعار مورد توجه چه طیفی از اقشار جامعه قرار می‌گیرند.

جواد حیدری با بیان اینکه مقام معظم رهبری در حوزه شعر، سخنان زیاد و مفیدی را بیان کردند، گفت: به قول بزرگان، شعر باید «خواص پسندِ عوام فهم» باشد تا هم به لحاظ کیفیت موردتوجه خواص قرار گیرد و هم به لحاظ فراگیری، موردنظر عامه باشد.

شاعرانی که آثار بهتری دارند، نقدپذیرند

مدیرعامل مجمع شاعران اهل‌بیت علیهم‌السلام با تأکید بر اینکه باید شعرای اهل‌بیت، صد درصد نقدپذیر باشند، تصریح کرد: مقام معظم رهبری در مورد نقد اشعار این شاعران معتقدند «باید این اشعار منصفانه و با دقت و بدون تعارف نقد شود». این در حالی است که اگر شاعری نقدپذیر باشد، باید بداند که این نقد می‌تواند در راستای تقویت او باشد. بهترین اشعاری که هم‌اکنون در کشور وجود دارند متعلق به کسانی است که نقد پذیر هستند. این افراد آن‌قدر به‌نقد معتقدند که حتی برخی از این شعرا بعد از اینکه نظر اساتید را نسبت به اشعار خود می‌شنوند یا دست به اصلاح آن می‌زنند یا آنان را کنار می‌گذارند.

وی در مورد دیوان استاد مؤید که چند ماه قبل در حرم مطهر امام رضا علیهم‌السلام با حضور استاد مؤید رونمایی شد، گفت: تیمی در چند بخش به مدت ۵ سال به جمع‌آوری آثار استاد مؤید اقدام کرد و توانست نزدیک به دو هزار صفحه از اشعار استاد را جمع‌آوری کند، بنابراین بحث تحقیق و گردآوری این اشعار را مجمع شاعران انجام داد و بنیاد دعبل هم در چاپ این دیوان مشارکت کرد و این همکاری موجب شد که هم‌اکنون این دیوان با ارزش در دسترس علاقه‌مندان باشد.

 ۱۰۰ انجمن شعر ولایی در کشور داریم

جواد حیدری از شناسایی نزدیک به ۸ هزار شاعر در کل کشور توسط مجمع شاعران اهل‌بیت علیهم‌السلام خبر داد و گفت: تاکنون توانسته‌ایم ۱۰۰ انجمن شعر ولایی را در سراسر کشور شناسایی کنیم که حتی برخی از این انجمن‌ها باوجودی که در دورترین نقاط کشور قرار دارند، اما از قوت و کیفیت خوبی برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه ما هنوز نتوانستیم آن آرمان‌هایی را که در مجمع شاعران مورد نظر بوده است به دلیل فقدان بودجه کافی اجرایی کنیم، افزود: اما هر جا که توان و بضاعتی داشتیم از اهدای بسته‌های فرهنگی دریغ نکردیم. حتی در دوران کرونا به کمک سازمان تبلیغات اسلامی و بنیاد علوی به برخی از شاعران وام اعطاء کردیم.

به گفته مدیرعامل مجمع شاعران اهل‌بیت علیهم‌السلام، هم‌اکنون عطش جوانان برای یادگیری اشعار ولایی زیاد است و مجمع شاعران اهل‌بیت نیز به بلوغ کاری خود رسیده است.

حیدری اضافه کرد: مجمع در طول کاری خود تاکنون کنگره‌های شعرخوانی زیادی برگزار کرده است که برخی از آنان حتی به زبان عربی و ترکی بوده است و اگر از مجمع شاعران حمایت شود حتماً شاهد اتفاقات خوبی در حوزه شعر ولایی خواهیم بود.

نیازمند حمایت مالی بیشتر در مجمع شاعران هستیم

وی بابیان اینکه حمایت از مجمع شاعران آن‌قدر کم است که فقط می‌شود با پول آن در مجمع را باز نگه داشت! اظهار داشت: البته سازمان تبلیغات اسلامی تاکنون حمایت‌ها و کمک‌های خوبی را داشته است اما خودِ سازمان تبلیغات هم به لحاظ بودجه‌ای دچار مشکل است و بیشتر از این هم توقع نیست. اما امیدواریم که دولت آقای رئیسی به این امر یک نگاه جدی‌تری داشته باشد چراکه هیچ رسانه‌ای رساتر و قوی‌تر برای شیعه همچون شعر هیأتی و ولایی نیست. شما اگر توجه کنید همه قوت مراسم روز عاشورا، به خاطر اشعار و نوحه‌های آن است.

مدیرعامل مجمع شاعران اهل‌بیت علیهم‌السلام در پایان بابیان اینکه متأسفانه هنوز شاهد بحث «نذر فرهنگی» در کشور نیستیم ابراز امیدواری کرد به‌زودی شاهد تحقق یافتن این نذر فرهنگی در کشور و در بین خیرین و دلسوزان جامعه باشیم.

منبع: فارس


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.