آمار وقف قرآنی در کشور کمتر از ۲ درصد است

کد خبر: 116081

از اتحادیه کشوری موسسات و تشکل‌های قرآن و عترت محمد انجم شعاع در نشست برخط با موضوع راه‌اندازی مرکز نیکوکاری تخصصی قرآنی با تاکید بر گسترش وقف قرآنی در کشور گفت: متاسفانه در کشور ما فرهنگ وقف قرآنی در مظلومیت قرار گرفته است، موضوعی که در برخی از گزارش‌های آماری سازمان اوقاف و امور خیریه به کمتر از ۲ درصد و در برخی دیگر به کمتر از ۱ درصد رسیده است. البته بخش قابل توجهی از موقوفات قرآنی نیات خاص دارد که باید صرفاً هزینه آن نیت شود.

وی در این نشست مجازی که عصر دوشنبه اول خرداد برگزار شد، با اشاره به موضوع وقف قرآنی گفت: گسترش این فرهنگ در جامعه می‌تواند بخشی از مشکلات این مسیر را هموار کند ولی موقوفات قرآنی کشور قابل توجه نیست به همین دلیل توسعه برنامه‌های قرآنی در بسیاری از موارد، متوقف به حمایت‌های مردمی شده است.

انجم شعاع ادامه داد: در جمهوری اسلامی ایران، برخلاف سایر کشورهای اسلامی، ساختارهای قرآنی متکی به اعتبارات پایدار مردمی نیست. در برخی از کشورهای اسلامی، کارهای قرآنی متکی به تبرعات و یا امر زکات است که در آن کشورها بر پایه همین اعتبارات، کارهای بزرگ قرآنی ـ مردمی انجام می‌شود. البته به استثنای کشور عربستان و یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس که از اعتبارات نفت در امر قرآن هزینه می‌کنند.

وی افزود: سال‌هاست که موسسات قرآنی در کشورمان با اتکا به توانمندی مدیران مؤسسات، در مناطق، شهرستان‌ها، استان‌ها و حتی با گستره ملی و بین‌المللی شکل گرفته‌اند و اقدام به کارهای ارزشمندی کرده‌اند. البته فعالیت برخی از موسسات بزرگ قرآنی مبتنی بر منابعی از موقوفات مردمی است که فعالیت‌های خود را بر این اساس توسعه داده‌اند ولی بخش دیگر از موسسات قرآنی که از این نعمت بهره‌مند نیستند، فعالیت‌های خود را به حمایت‌های بخش دولت متکی کرده‌اند، موضوعی که در نوسانات برنامه‌های دولت‌ها و نیز نوسانات بحث‌های اعتباری و سیاسی ‌دولت‌ها دستخوش تغییراتی بوده است.

مرکز ملی نیکوکاری تخصصی قرآنی تاسیس می شود
این فعال قرآنی اضافه کرد: خوشبختانه با پیشگامی مدیران کمیته امداد امام خمینی(ره) و پذیرش درخواست اتحادیه مبنی بر اینکه فرایند و مراحلی برای این کار پیش‌بینی شود، این زمینه فراهم شد تا مانند مراکز نیکوکاری که طی سال های اخیر برای حل مشکلات معیشتی افراد کم برخوردار و کم درآمد، راه‌اندازی شده و حلقه واسطی بین خیرین و نیازهای افراد کم برخوردار و بی بضاعت به صورت مردمی ایجاد شده، مرکز نیکوکاری تخصصی قرآن راه‌اندازی شود تا ارتباط خیرین و متبرعان در حوزه قرآن برقرار شود.

وی افزود: با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) با اصل موضوع راه‌اندازی مرکز نیکوکاری تخصصی قرآن در تمامی استان‌ها موافقت شد و مسئولان کمیته امداد در کمتر از ۲۴ ساعت با صدور مجوزهای لازم، راه‌اندازی مرکز ملی نیکوکاری تخصصی قرآن را تأیید کردند و موضوع به اتحادیه کشوری ابلاغ شد.

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.