بیماری‌های جدید و مصیبت‌ها از آثار گناه به شمار می‌رود

کد خبر: 117361
این کارشناس مذهبی گفت: از علت‌های اتفاقات و حوادثی که در دنیا رخ می‌دهد خطاها و گناهانی است که انسان‌ها مرتکب می‌شوند.
وارث

حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی کارشناس مذهبی در حرم حضرت معصومه به تفسیر سوره روم پرداخت و گفت: سوره روم و عنکبوت در شب ۲۳ ماه مبارک رمضان سفارش شده است در آیه ۴۱ سوره روم می‌فرماید در بسیاری از اوقات فساد در خشکی و دریا آشکار می‌شود؛ ممکن است فساد در خشکی شامل جنگ‌ها، خشکسالی، بیماری‌ها، قحطی، زلزله و غیره باشد.

وی افزود: از علت‌های اتفاقات و حوادثی که در دنیا رخ می‌دهد خطاها و گناهانی است که انسان‌ها مرتکب می‌شوند. البته برخی روشن است برای مثال در جنگ جهانی اول قریب به ۸ میلیون انسان تنها در ایران جان باختند و این به دلیل کشورگشایی و قدرت طلبی مستکبران و ظالمان بود و در جنگ جهانی دوم نیز همین اتفاق افتاد و در دوران کنونی نیز همه شاهد هستند که یک دولت فاسد، غاصب و بی منطق چه به روز مردم غزه آورده است. گاهی اوقات انسان‌ها به محیط زیست آسیب می‌زنند و در دریاها حوادثی ایجاد می‌شود که باعث مرگ میلیون‌ها موجود دریایی می‌شود.

رفیعی با بیان اینکه بین گناه و آثار آن در دنیا ارتباط وجود دارد گفت: افرادی که مرتکب گناه می‌شوند آثار گناهشان به آخرت می‌ماند؛ اگر قرار بود همه انسان‌ها در همین دنیا جزای گناهشان را ببینند یک نفر روی زمین باقی نمی‌ماند. خداوند در قرآن کریم می‌فرماید ما به انسان گناهکار مهلت می‌دهیم؛ کسانی هم که اثر گناهشان را در دنیا می‌بینند به خاطر آن است که دیگران عبرت بگیرند.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: هر مصیبت و گرفتاری که برای انسان‌ها پیش می‌آید دلیلش گناه نیست گاهی امتحان و یا کسب درجه است. خداوند قوم صالح را به دلیل گناهانشان نابود کرد و این مربوط به دنیا می‌شود. بنابراین مصیبت‌هایی که به دلیل گناه بر سر انسان می‌آید منشأ آن تنها گناه است. برخی مشکلات و مصیبت‌ها نیز به دلیل حبط عمل خوب است که بر سر مردم می‌آید.

وی با بیان اینکه یکی از آثار گناه در دنیا مرگ زودرس است گفت: روایت است کسانی که احسان می‌کنند عمرشان افزایش پیدا می‌کند و گناه باعث کوتاه شدن عمر می‌شود. ابولهب به بدترین شکل از دنیا رفت به گونه‌ای که کسی جرأت نداشت جنازه او را از زمین بردارد.

رفیعی با اشاره به اینکه گناه روان انسان را به هم می‌ریزد و به نوعی سیاهی قلب است گفت: گناه عذاب وجدان می‌آورد و روان آدمی را در معرض خطر قرار می‌دهد. همچنین گناه حافظه انسان را کاهش می‌دهد؛ روایت است افرادی که گناه می‌کنند حافظه ضعیف دارند. اثر دیگر محرومیت از خیر است برای همین انسان گناهکار دست به کار خیر نمی‌زند. بیماری‌های جدید نیز یکی از آثار گناه به شمار می‌رود. روایت داریم هر گاه گناه جدید می‌آید بیماری جدید نیز خواهد آمد.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: محرومیت از عبادت و ارتباط با امام معصوم از دیگر دلایل انجام گناه است. یکی از گناهانی که ظلم در جامعه افزایش می‌یابد ترک امر به معروف و نهی از منکر است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.