صالحان را دوست بدارید عمل خود را شبیه آنها کنید

کد خبر: 117416
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی گفت: در حوزه تربیت و مسائل دینی باید افزون بر اینکه صالحان را دوست دارید عمل شما هم شبیه آنها باشد.
وارث

حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی استاد حوزه و دانشگاه، به مناسبت ماه مبارک رمضان در هیأت آیت الله گلپایگانی به سخنرانی پرداخته و گفت: امیرمومنان امام علی (ع) در حکمت ۱۵۰ نهج البلاغه به ۴۰ مورد از نبایدها درباره رفتار و اخلاق انسان پرداخته است.

وی بیان کرد: امیرمومنان امام علی (ع) می‌فرماید از کسانی نباشید که صالحان را دوست دارند اما خود عمل صالح انجام نمی‌دهند، این مرحله از رشد است که انسان افراد خوب را دوست داشته باشد اما در حوزه تربیت و مسائل دینی باید افزون بر اینکه صالحان را دوست دارید عمل شما هم شبیه آنها باشد.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی با بیان اینکه قرآن کریم می‌فرماید اگر شما پیامبر (ص) را دوست دارید از او تبعیت کنید، اظهار کرد: امیرمومنان امام علی (ع) می‌فرماید در اعمال خود به پیامبر (ص) تاسی کنید.

این کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه روایت‌های متعددی در حوزه عملگرایی داریم، ابراز کرد: ائمه (ع) می‌فرمایند اگر ما به جایی رسیدیم در اثر انجام عمل صالح بوده است، امام باقر (ع) می‌فرمایند به خدا قسم محبت ما جز با اطاعت از خداوند میسر نیست. گروهی از شیعیان مدینه به دیدار امام رضا (ع) آمدند امام مدتی آنها را به حضور نپذیرفت، پس از آنکه آنها را پذیرفت فرمودند شما ادعای محبت امیرمومنان امام علی (ع) را دارید اما اعمال شما با اعمال حضرت مطابقت ندارد، در واجبات خود کوتاهی می‌کنید، به حقوق برادران خود رسیدگی نمی‌کنید و تقیه را رعایت نمی‌کنید.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی با بیان اینکه بسیار مهم است که انسان اگر صالحان را دوست دارد در مسیر عملکرد صالحان هم حرکت کند، گفت: صالحان در ردیف پیامبران، صدیقین و شهدا هستند؛ خداوند می‌فرماید حضرت زکریا (ع)، حضرت یحیی (ع)، حضرت زکریا (ع) و حضرت الیاس (ع) از صالحان بودند. دعای حضرت یوسف (ع) این بود که خدایا مرا از صالحان قرار بده. صالحان کسانی هستند که شما در نماز به آنها سلام می‌دهید.

وی با استناد به آیه ۱۱۳ سوره آل عمران، اظهار کرد: در این آیه خداوند چند مورد از اعمال صالحان را برمی‌شمارد. برخی از دانشمندان یهود وقتی مسلمان شدند یهودی‌ها آنها را مسخره می‌کردند و می‌گفتند که آنها انسان‌های بدی هستند. از سوی خدا این آیه نازل شد که همه اهل کتاب با هم مساوی نیستند، در بین اهل کتاب افرادی هستند که صالح هستند؛ هم آنها آمدند و مسلمان شدند.

این کارشناس مسائل دینی با اشاره به ویژگی‌های صالحان، گفت: آنها اهل تلاش هستند، در دل شب آیات الهی را می‌خوانند، اهل سجده در دل شب هستند، خدا و معاد را قبول دارند. اهل امر به معروف و نهی از منکر و دست به خیر هستند. پیش از اسلام از اهل کتاب صالحانی وجود داشتند که کتمان نمی‌کردند، دروغ نمی‌گفتند، اهل خلاف نبودند، اهل تلاوت در دل شب، اهل عبادت و مؤمن به خدا و قیامت بودند و در انجام خیر بر دیگران پیشی می‌گرفتند.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی با بیان اینکه بخش عمده حکمت ۱۵۰ عملگرایی است، تصریح کرد: امام سجاد (ع) در کنار حجر اسماعیل مشغول گریه بودند، یکی از اصحاب فرمود شما فرزند حضرت رسول (ص)، امیرمومنان امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) هستید، اگر شفاعت آنها شامل حال شما نشود شامل چه کسی می‌شود. امام سجاد (ع) فرمودند خداوند روز قیامت به نصب توجه ندارد بلکه به اعمال هر کس توجه می‌کند. پسر نوح و زن لوط الگوی کافران هستند که شفاعت نمی‌شوند. خداوند برای شفاعت باید رضایت بدهد رحمت برای کسی است که ظرفیت برای او ایجاد شده باشد.

وی با بیان اینکه محبت اهل بیت شرایط و ضوابطی دارد، اظهار کرد: هرکس محبت اهل بیت (ع) را داشته باشد خیر دنیا و آخرت را دارد، البته در محبت اهل بیت (ع) ۲۰ ویژگی نهفته است که ۱۰ مورد آن به آخرت مربوط است و ۱۰ ویژگی مربوط به دنیا است. را چند مورد را بیان می‌کنیم. محب اهل بیت (ع) حرص بر عمل صالح دارد، تقوا دارد و به عبادت رغبت دارد. پیش از مرگ توبه می‌کند، به آنچه در دست مردم است چشم داشت ندارند، امر و نهی الهی را محافظت می‌کند و نسبت به دنیا بغض دارند، با سخاوت معاشرت می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی در پایان خاطرنشان کرد: برخی در طرح موازین دین تنها به برخی مباحث توجه می‌کنند در حالی که باید به همه آنها توجه کنند. وقتی مجموعه روایات کنار هم بگذاریم مشخص می‌شود که ولایت بدون عمل و عمل بدون ولایت بیهوده است. نگاه یک سویه به برخی روایات و نادیده گرفتن برخی دیگر انسان را دچار تشویش می‌کند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.