نسخه های نفیس خطی در نمایشگاه «دستان دعا»

کد خبر: 93069
نگارخانه آبی نسخه های نفیس خطی قرآن کریم و ادعیه را با مشارکت موزه ملی ملک در معرض دید عموم علاقه مندان قرار می دهد.  
وارث

​نگارخانه آبی با مشارکت کتابخانه و موزه ملی ملک، نمایشگاهی با عنوان «دستان دعا» با موضوع نسخه های نفیس خطی قرآن کریم و ادعیه، برپا کرده است.
تصویرهای نسخه های خطی از قرآن کریم و دیگر متن های دینی و مذهبی همچون الدعاء، زادالمعاد، شرح دعاء الجوشن الکبیر، ادعیه الاسبوع، دعاء کمیل، ادعیه و جنه الامان الواقیه و جنه الایمان الباقیه، متعلق به سده های هفتم تا چهاردهم هجری، مجموعه تابلوهای به نمایش درآمده در این نمایشگاه را تشکیل می دهند. در میان این آثار، شاهکارهایی از خوش نویسان سرشناس تاریخ ایران همچون احمد نیریزی، یاقوت مستعصمی، محمد نیریزی، محمدشفیع تبریزی و محمدشفیع ارسنجانی وجود دارد که می تواند سرچشمه ای برای الهام و الگوگیری علاقه مندان و دوستداران هنر خوش نویسی باشد. دستان دعا روایت گر جلوه های هم نشینی هنر و دین و گوشه هایی از تاریخچه هنرهای خوش نویس و تذهیب است .
نمایشگاه «دستان دعا» از روز دوشنبه، 10 تیرماه کار خود را در نگارخانه آبی آغاز کرده است و تا 23 تیرماه ادامه دارد.
با توجه به وقف نامه حاج حسین آقا ملک بنیان گذار و واقف مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک ، امکان خروج هیچ کدام از آثار موزه ای و کتابخانه ای از این گنجینه وجود ندارد. از این رو تعدادی بسته نمایشگاهی برگزیده از تصویرهای آثار برجسته این موقوفه به ویژه نسخه های خطی تهیه شده و به صورت رایگان در اختیار مراکز فرهنگی و هنری قرار می گیرد.
کتابخانه ملی ملک یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه های خطی به شمار می آید که با برخورداری این گنجینه ارزشمند خطی در موضوعات گوناگون مذهبی، ادبی و علمی مورد توجه محققان ..

منبع:ابنا


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.