دستیار رئیس جمهور: مبادا جریان مردمی اربعین، دولتی شود

کد خبر: 116386
دستیار رئیس‌جمهور در امور مردمی‌سازی گفت: اساساً حرکت اربعین باید به دست مردم باشد. مبادا اشتیاق خدمت نهادهای دولتی، مانع حضور و تلاش مردم شود.

روز دوم هشتمین گردهمایی ملی فعالان مردمی اربعین و هشتمین همایش ملی هیأت‌های فعال در این عرصه با محوریت «اربعین، آوردگاه حرکت عمومی مردم» جمعه ۲۰ مردادماه در حرم امام خمینی(ره) برگزار شد.

مبادا جریان مردمی اربعین، دولتی شود

سیداحمد عبودتیان دستیار رئیس‌جمهور در امور مردمی‌سازی در این مراسم با اشاره به اینکه نباید در اربعین خود را تنها مشغول خورد و خوراک کنیم بلکه باید بدانیم قرار ما این است که پیام اربعین را منتقل کنیم اظهار داشت: ۱۹ مردادماه با جمع منتخبی از فعالان مردمی اربعین، خدمت آیت‌الله رئیسی رسیدیم و دغدغه‌های جبهه مردمی اربعین و نگرانی خود درباره حکمرانی اربعین را مطرح کردیم.

وی افزود: امسال وعده‌هایی برای سهولت رفت و آمد زائران داده شده است. اساساً این حرکت مستضعفی باید به دست مردم باشد و اعلام کردیم مبادا اشتیاق خدمت نهادهای دولتی، مانع حضور و تلاش مردم شود. حاصل نشست این بود که تمام آنچه در جریان اربعین باقیمانده به عناصر مردمی واگذار شود. شورای راهبری مردمی و جریان فرهنگی اربعین در اختیار عناصر مردمی قرار گیرد.

اولین کاروان جمعی اربعین از حرم امام راهی کربلا شد

عبودتیان با اشاره به اینکه از سال ۹۰ که اربعین اوج گرفت، اولین کاروان جمعی اربعین در سال ۹۱ را از همین حرم امام خمینی(ره) راهی عراق کردیم، گفت: در سال‌های بعد هرکس رفت و در استان محل سکونت خود شبکه موکب‌ها را راه انداخت. آن سال موکب ایرانی در مسیر کم بود. از آن زمان، ۱۱ سال می‌گذرد و هرسال اربعین بیشتر اوج گرفت.

 دستیار رئیس‌جمهور در امور مردمی‌سازی افزود: اوایل تصور می‌کردیم که اربعین تنها کربلا و مسیر است و بعد فهمیدیم مرز و بعد داخل کشور هم هست و در سال‌های اخیر یاد مرز ریمدان افتادیم و بعد پاکستانی‌ها گفتند ما از شرق پاکستان کار  را شروع می‌کنیم.

پیشنهادی برای نامگذاری روز قبل از اربعین 

وی گفت: روز به روز اربعین وسعت پیدا کرده است اما ما هنوز نتوانستیم پیام اربعین را برسانیم. رحیم‌پور ازغدی می‌گفت کاش در این سال‌ها، هرسال یک پیام سیدالشهدا را نقل می‌کردیم و پیام انقلاب اسلامی را که همان پیام سیدالشهداء است نقل می‌کردیم.

عبودتیان تصریح کرد: موکب‌ها و کاروان‌برها روی این موضوع پیام‌رسانی تمرکز کنند. برخی پیشنهاد دادند که ای کاش روز قبل اربعین را روز یوم الشهیدین حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در جهان اسلام اعلام کنیم.

خدا را شاکریم به واسطه موفقیت‌های انقلاب اسلامی

دستیار رئیس‌جمهور در امور مردمی‌سازی گفت: پیام بین‌المللی ما در اربعین، پیام فطری است و این روی هوا نیست بلکه وضعیداست که خودمان سیر کردیم. روزی پدران ما در محرم دغدغه برگزاری مراسم عزاداری داشتند و زنان و مردان ما برای پوشیدن لباس سیاه و چادر مشکل داشتند. امروز به جایی رسیدیم که عزاداری‌های متعدد در کشورهای مختلف جهان رخ می‌دهد و راهپیمایی میلیونی در نیجریه شکل می‌گیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: خدا را شاکریم به واسطه این قدرت و موفقیت‌ها در دوره آخرالزمان. برخی سؤال دارند که چگونه ۳۱۳ نفر می‌توانند دنیا را متحول کنند؟ کافیست یکی از آنها شبیه امام خمینی(ره) باشد که دیدیم چگونه دنیا را متحول کردند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.