عملکرد سازمان اوقاف در ایام اربعین / برپایی ۱۵۰ موکب در ایام شهادت امام رضا (ع)

کد خبر: 116429
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن گزارش عملکرد آن سازمان در ایام اربعین حسینی، از اجرای طرح «میقات الرضا علیه‌السلام» در ایام شهادت امام هشتم خبر داد

حجت الاسلام عادل معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف در نشست خبری جمع‌بندی عملکرد سازمان در اربعین حسینی گفت: مهم‌ترین برنامه ما در سازمان، اربعین است. قرارگاه دائمی اربعین را شکل می‌دهیم و با ظرفیت‌های زیادی که از خیرین و موقوفات و بقاع متبرکه وجود دارد، بناست این دبیرخانه به قرارگاه تبدیل شود.

وی افزود: در رویداد اربعین کار اداری نبود. هیچ کس با وجهۀ اداری در این مراسم حضور نیافت. خادمان ما خیلی بیشتر و جلوتر از ما فعالیت کردند. فعالیت اربعینی سازمان دلی است و با عشق پیش می‌رود. در اکثر برنامه‌های اربعینی خیرین جدید و نیروهای داوطلب جدیدی ورود کردند. خبرگزاری‌های دنیا حاضر به انعکاس خبر اربعین نیستند. آنها که کوچک‌ترین رویدادها را برای تضعیف نظام به تصویر می‌کشند، این رویداد میلیونی را سانسور خبری می‌کنند.

حجت الاسلام گفت: اول اینکه نظم و ترتیب در برنامه‌ها و کمیته‌های اربعین خوب بود. به لحاظ توسعۀ زمانی، علی رغم اینکه بنا بود از دهم صفر خدمات مواکب را آغاز کنیم، به دلیل حضور جمعیت مؤمن ما از ابتدای صفر، برنامه‌ها را زودتر آغاز کردیم. این توسعۀ زمانی سبب شد تا از یک سو مدیریت امکانات در مرزها انجام شود و از دیگر سو برنامه‌ها منطقی‌تر جلو رود؛ از جمله آنکه محافل قرآنی و گروه‌های سرود به صورت ویژه در مواکب حضور داشتند. امسال حضور خانوادگی در برنامه‌های اربعینی بیشتر شد. از این رهگذر سبک زندگی‌ها اصلاح می‌شود؛ در واقع رویداد اربعین بستری نورانی برای بهبود سبک زندگی است. ما در سازمان اوقاف می‌توانیم برای سال‌های بعد از این فرصت با موضوع سبک زندگی استفاده کنیم.

وی افزود: 361 موکب از سوی اوقاف در ایام اربعین برپا و 2 میلیون 600 میان‌وعده توزیع شد. 5 میلیون بطری آب پیش‌بینی شده بود، اما این مقدار به 11 میلیون و 800 هزار بطری رسید. توزیع 10 میلیون 400 هزار لیوان شربت، 5 میلیون و 900 هزار دمنوش، 44 هزار قالب یخ، 4 میلیون و 800 قرص نان، 900 هزار مورد اسکان، برپایی 45 رختشویی خانه، 16 کارخانه یخ، استقرار 84 کامیون یخچال‌دار، 34 دستگاه نانوایی سیار، استقرار 167 پژشک با 31 هزار و 700 نفر ویزیت و ... از اقدامات سازمان در ایام اربعین بود. در این راستا 6 هزار و 500 نفر کمک کردند. 61 تیم نظارتی در موضوعات مالی، حراستی و عملکردی یاری کردند. 63 مستندساز حضور داشتند و 6 هزار و 300 متر بنر نصب شد. 3 هزار دقیقه مستند از رسانه ملی پخش شد. 840 محفل قرآنی برگزار شد. در نهایت اینکه 120 کاروان از بقاع متبرکه تحت عنوان رهروان منتظر برای خدمت‌رسانی در مواکب حرکت کردند. هزینه‌ای هم که به صورت نقدی از محل موقوفات و خیرین و صورت گرفت، 98 میلیارد و 600 میلیون تومان است. 

معاون فرهنگی سازمان اوقاف دربارۀ اجرای طرح جاماندگان اربعین گفت: تعداد بقاعی که در کشور مراسم جاماندگان را اجرا کردند، 1040 بقعه بود. در این برنامه‌ها بیش از 5 میلیون نفر شرکت کردند.

حجت‌الاسلام عادل دربارۀ کارویژۀ سازمان اوقاف در ایام شهادت امام رضا علیه‌السلام گفت: هر ساله زیارت امام رضا علیه‌السلام از شهرهای همجوار خراسان رضوی به صورت پیاده انجام می‌شود. طرح «میقات الرضا علیه‌السلام» را با بیش از 115 موکب اجرا می‌کنیم. در این برنامه امکان اسکان 60 هزار نفر وجود دارد. 540 برنامه و سخنرانی پیش‌بینی شده است. بالای 350 نفر خادم در این مواکب حضور دارند.

وی دربارۀ طرح «مهر تحصیلی» گفت: بر اساس این طرح، کیف و لوازم التحریری که مورد نیاز دانش آموز است، تهیه می‌شود، منتها برای تکریم دانش‌آموزان عزیز، آرم و نشانی از اوقاف نیست. 40 هزار قلم تهیه شده که کار ارسالش به استان‌ها تمام شده است


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.