احادیث مسجد | اهل مسجد زائران خدایند

کد خبر: 116583
مسجد از مکان های مقدسی است که مؤمنان با داخل شدن در آن و انجام عبادت های فردی و اجتماعی رشد داده می شوند. امام حسین علیه السلام در روایتی اهل مسجد را زائران خدا معرفی می کنند.

سجد از مکان های مقدسی است که مؤمنان با داخل شدن در آن و انجام عبادت های فردی و اجتماعی رشد داده می شوند. از منظری دیگر مساجد درجه ای از وادی های مقدس هستند که قوانین حاکم بر آن با دیگر اماکن تفاوت دارد؛ یعنی اعمالی که انسان ها در این مکان مقدس انجام می دهند چند برابر ثواب دارد و لذا به همان اندازه نیز حرمت دارد و باید آدابی را برای ورود به آن انجام داد. از این جهت است که رسول خدا صلی الله علیه و آله مساجد را بهترین بقاع زمین معرفی کرده، می فرماید «شَرُّ بِقاعِ الْاَرضِ اَلْاَسْواقُ وَ خَیْرُ الْبِقاعِ اَلْمَساجِدُ وَ اَحْبَّهُمْ اِلَی اللهِ اَوَّلُهُمْ دُخُولاً و آخِرُهُمْ خُروجاً مِنْها.» (وسائل الشیعة، ج3، ص553) یعنی بدترین جاهای زمین، بازار و بهترین مکان‌ های آن، مساجد است و محبوب‌ ترین افراد نزد خداوند کسی است که پیش‌تر از همه به مسجد وارد شود و دیرتر از همه از مسجد خارج شود.

«خیر» بودن مسجد علاوه بر اینکه در ثواب های بالای معنوی نهفته است، فوائد و خیرات دیگری دارد که امیر مؤمنان علی(ع) در یک روایت به فوائد هشتگانه آن اشاره می فرماید. آن حضرت فرمود:

کسی که به مسجد رفت وآمد می­ کند، یکی از منافع هشت گانه نصیب او می­ شود: «مَنِ اختَلَفَ اِلَی المَسجِدِ اَصابَ اِحدَی الثَّمانِ؛ اَخاً مُستَفاداً فِی اللهِ، اَو عِلماً مُستَطرَفاً اَو آیَةً مُحکَمَةً اَو یَسمَعُ کَلِمَةً تَدُلُّ عَلی هُدیً،  اَو رَحمَةً مُنتَظَرَةً،  اَو کَلِمَةً تَرُدُّهُ عَن ردی، اَو  یَترُکَ ذَنبا خَشیَةً اَو حَیاءً». 1. برادری مفید و با ارزش در راه خدا 2. یا علم و دانشی برگزیده 3. یا دلیل و برهان محکم [برای تثبیت عقاید] 4. یا کلماتی که موجب هدایت شود [می‌شنود] 5. یا نشانه محکمى که در راه حقّ او را استوار کند 6. یا رحمت مورد انتظاری [شامل حال او می ­شود] 7. یا مواعظی که او را از فساد و گناه بازدارد، [می­ شنود،] 8. یا به خاطر ترس یا حیا و آبروی خود گناهی را ترک می ­کند.» (وسائل الشیعه، ج3، ص481)

از این جهت است که خداوند اهل مسجد را نسبت به سایرین ارجحیت می دهد و ثواب های زیادی برای آنان در نظر می گیرد؛ از جمله آنکه امام حسین علیه السلام در روایتی فرمود «اَهْـلُ الْمَسْـجِدِ زُوّارُ اللّه ِ وَ حَقٌّ عَلَى الْمَزُورِ أَلتُّحْفَةُ لِزائِرهِ.» یعنی اهل مسجد زائران خدایند و برخداست که به زوارش هدیه بدهد. (ارشاد القلوب، ص 72) البته هر اهل مسجدی زائر خدا نیست بلکه آن دست مؤمنانی که برای تفریح یا آزار دیگران و یا ریاست طلبی و ریا به مسجد نمی آیند. اندک افرادی هستند که وقتی وارد مسجد می شوند، جز نفرت پراکنی و دست اندازی در امور خیر و فراری دادن کودکان و نوجوانان از محیط مسجد کار دیگری ندارند و مسجد را با تفرجگاه اشتباه می گیرند بلکه اهل مسجد باید نسبت به سایرین بیشتر اهل تقوا باشند و نسبت به رفتار خود تا حد امکان مراقبت داشته باشند. از این جهت است که پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود «الْمَساجِدُ بُیوتُ الْمُتَّقین.» یعنی مساجد خانه های متقین هستند.  (مستدرک، ج ٣، ٣٦٣)


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.