یکی از عوامل کاهش ساخت مساجد

کد خبر: 116669
محقق حوزه مسجد می گوید برخی گمان می کنند اگر مکانی بدون گنبد و مناره باشد، اساساً مسجد نیست، لذا طرح مسجد های گران قیمت و بزرگ را می دهند که عملاً به دلیل همین قیمت بالا طرحی غیر قابل اجرا می شود.

احمد صادقی علویجه، محقق حوزه مسجدعدم شناخت مسئولان نسبت به گونه های مسجد را یکی از چالش های کمبود مساجد معرفی کرد و گفت: بعد از تعریف مسجد  باید به این نکته ی مهم توجه داشت که مسجد گونه های متعددی دارد و تا زمانی که این گونه ها شناخته نشود نمی توان به جانمایی مسجد در مکان مناسب دست یافت و همین عدم شناخت است که حتی مسئولین امر را به اشتباه خطرناکی انداخته، به طوری که نه تنها نتوانسته اند کمکی به مسجد بکنند بلکه مشکلات زیادی را ایجاد کرده اند؛ به عنوان مثال وقتی تفاوت بین مسجد جامع با مسجد محله یا مسجد بازار را با مسجد قبیله نمی دانند، همین عدم شناخت موجب شده تا از مسجد محله توقع مسجد جامع را داشته باشند و برای یک محله طرح مسجد جامع را داشته باشند و همین است که برخی گمان می کنند اگر مکانی بدون گنبد و مناره باشد، اساساً مسجد نیست، لذا طرح مسجد های گران قیمت و بزرگ را می دهند که عملاً به دلیل همین قیمت بالا طرحی غیر قابل اجرا می شود و بر فرض اجرا به اسراف منابع و اتلاف انرژی می پردازند.

وی افزود: پس مهم است که بدانیم برای هر محیط و منطقه ای و برای هر قشر و جمعیتی چه گونه ای از مسجد نیاز داریم تا متناسب با آن مسجدی طراحی شود که نیازهای واقعی را برطرف کند و نافع و سود مند باشد.

حجت الاسلام صادقی ضمن بر شمردن برخی گونه های مسجد گفت:‌ اولین نوع مسجد، مسجد جامع است. طبیعتاً وسیع ترین مسجد شهر است و امامش عالم ترین و با تقوا ترین عالمان شهر باید باشد و مأمومین آن هم از همه اقشار جامعه هستند  و فعالیتش متناسب با  همه مردم شهر است و نماز جمعه را نیز در آن اقامه می کنند. دومین گونه مسجد،‌ مسجد محله است. به طور طبیعی وسعتش متناسب با همان محله و امام جماعتش هم عالم ترین عالم آن محله است و مأمومین آن از همان محله هستند و فعالیتش هم برای رفع نیاز های آن محله طراحی و اجرا می شود. مسجد قبیله، مسجد مقبره، مسجد بین راهی، مسجد بازار ، مسجد شخصی و... از گونه های دیگری است که هر کدام برای رفع نیاز خاصی طراحی شده و چه بسا امروزه بتوانیم،  مسجد  مدرسه، مسجد دانشگاه، مسجد پادگان، مسجد اداره را هم جزو گونه های دیگری تعریف کرد که متناسب با نیازی ایجاد شده اند.

این کارشناس حوزه مسجد گفت: مطمئن باشیم که فهم این موضوع مهم می تواند جلوی بسیاری از طرح های هزینه بر و بی فایده و حتی مضر را بگیرد و نهضت مسجد سازی و آباد کردن مساجد در کشور را تسهیل کند. باید بسیاری از نظرات ناپخته و غیر علمی وقت گیر را مورد شناسایی قرار داد و به طرح های علمی و دقیق و کاربردی دست یافت.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.