مطمئن‌ترین و گسترده‌ترین حلقه‌های میانی ما، هیأت‌ها هستند

کد خبر: 117260
اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه نخستین همایش علمی هیأت و آئین‌های مذهبی گفت:مطمئن‌ترین و گسترده‌ترین حلقه‌های میانی ما، هیأت‌ها هستند.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه نخستین همایش علمی هیأت و آئین‌های مذهبی در دانشگاه امام صادق (ع) اظهارداشت: در برنامه هفتم توسعه کشور یکسال به وزارت ارشاد فرصت داده شد تا بازسازی ساختار فرهنگی کشور را انجام دهد. این کار را ما شروع کنیم. روز ۶ شهریور ۱۴۰۰ بعد از رأی اعتماد از مجلس محضر رهبر انقلاب رسیدیم و ایشان فرمودند که بازسازی ساختارهای فرهنگی باید صورت گیرد.

وی افزود: ما بعد از دوسال گذشت عمر دولت، به بیش از ۸۵ درصد اهدافی که در یک برنامه تحولی شروع کردیم، محقق شده است. انقلاب اسلامی بعد از پیروزی، نهاد سازی مردمی متناظر با ساختار دولتی شروع شد. در بخش فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، نظامی و … نهاد سازی متناسب انجام شد.

اسماعیلی گفت: ما بعد از ورود به گام دوم انقلاب اسلامی نیازمند تحول در نظام فرهنگی کشور هستیم و این گریزناپذیر است. در این زمینه ما مدلی را براساس بیانات رهبر انقلاب دنبال کنیم. حاکمیت نظارت و حکمرانی فرهنگی را باید در اختیار داشته باشد، تصدی گری را به حلقه‌های میانی واگذار می‌کند. وضعیت موجود اگر در دیگر نهادها نیم درصد دخالت مردمی بود، در حوزه فرهنگ بسیار بدتر بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در بازسازی جدید، حاکمیت را در جایگاه خوب قرار می‌دهیم و حلقه‌های میانی متصدی اجرای فعالیت‌های فرهنگی می‌شوند. در سازمان تبلیغات اسلامی نزدیک به ۱۰۰ هزار هیأت ثبت شده داریم که یک حلقه میانی محسوب می‌شود. بنا داریم جامعه را به سمت تعالی و سعادت سوق دهیم.‌

وی گفت: تعریف امام خمینی از سیاست این بود که مردم را به سعادت دنیا و آخرت می‌رساند و این وظیفه حاکمیت است. اینکه دولت نباید در فرهنگ دخالت کند، شعار است. مطمئن‌ترین و گسترده‌ترین حلقه‌های میانی ما، هیأت‌ها هستند. انقلاب اسلامی محصول هیأت‌های مذهبی هستند. من کار تاریخ شفاهی در خصوص مساجد و هیأت‌ها در انقلاب اسلامی انجام می‌دادم که ناقص ماند.

اسماعیلی با اشاره به اینکه باید این شبکه را توانمند کنیم گفت: این به معنای دخالت در کار هیأت‌ها و دولتی کردن هیأت نیست. توانمندسازی شبکه هیأت‌ها کار مهم ما در راستای الگوی شبکه حکمرانی مردمی انقلاب اسلامی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: قرارگاه شهید آوینی در وزارت ارشاد ایجاد کردیم تا تولیدات استانی تقویت شود. برای هر اقدام فرهنگی، میز تخصصی ایجاد شده است. هیأت‌ها در سال‌های اخیر رشد کرده است.

وی افزود: اولین کار پیمایش جدید فرهنگی با رویکرد ارزش‌ها و نگرش‌ها را ما انجام دادیم. براین اساس میزان تقید مردم در این سال‌ها به مراتب افزایش پیدا کرده است که اگر نمی‌کرد انقلاب اسلامی رشد پیدا نمی‌کرد و بخش مهمی از آن ناشی از فعالیت هیأت‌هاست. بازگشت به روضه خانگی و رونق آنها در این سال‌ها رخ داده است.

اسماعیلی با بیان اینکه اربعین ۴ میلیونی تابستان امسال نمونه‌ای از این رشد است گفت: امسال در کشور ۶۰۰ هزار دانش‌آموز در اعتکاف شرکت کردند و این با وجود همه تحولات روز است


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.